Vrhá na vás smutné psí oči. Jak poznat, že pes onemocněl? A co dělat?
Apatický pes? Mazejte k veterináři
Člověk je proti psům ve velké výhodě. Umí při návštěvě lékaře přesně říci, co ho trápí. Zda ho bolí hlava, je mu špatně od žaludku. Pes ale nic podobného bohužel neumí. Proto je na nás, abychom si dokázali všímat příznaků, které signalizují, že se psem není něco v pořádku. Když hravý pes jenom netečně leží a nereaguje na žádné podněty, může to značit, že je třeba unavený. Stejně dobře se tak ale může projevovat nějaká nemoc. Je unavený, protože bojuje s nemocí. Je-li pes apatický už několikátý den za sebou, nečekejte ne nic a mazejte s ním k veterináři. Skleslost a apatie, spojená s nechutenstvím a zvýšenou teplotou může patřit i k prvním projevům obávané psinky.
Nemocný hafík má horký čenich
I pes může onemocnět horečkou. Jak ji ale poznat? Sáhněte psovi na čumák. Zdravím kypící pes ho musí mít vlhký a studený. Je třeba ale říci, že zdravý pes mívá teplotu v rozmezí 37,5 –39 °C, tedy vyšší než člověk. Ovšem 39,5 °C a více už znamená horečku. Ta se projevuje suchým a horkým čenichem, někdy i rozpraskaným. Pokud zjistíte u psa teplý čenich, neváhejte a berte ho k lékaři.
Sledujte pozorně psí dech
Dýchá pes nezvykle rychle, sípá, nebo je dokonce dušný? Může být nachlazení. Pes třeba promokne na kost, napije se studené vody, vlítne schvácený do studené řeky. Nachlazení se projevuje podobně jako u člověka a neléčené může skončit zápalem plic. Jenže stejným způsobem – zrychleným dechem se u velkých psů projevuje navenek i otočení žaludku, což je stav ohrožující život psa. Takže pokud se vám na psíkově dechu něco nezdá, opět byste měli vyrazit k lékaři. Zejména pokud se pes dáví či se mu zvětšuje břicho.
Pomůže živočišné uhlí
Servírujete psovi do misky jeho nejoblíbenější pamlsky a zvíře stejně nežere. Pokud to trvá, nastal důvod vypravit se s vaším miláčkem k doktorovi. Na nic nečekejte také v případě, že pes trpí průjmem, zácpou či zvrací. Katar žaludku může psa potrápit, pokud třeba něco špatného sní. Mírnější projevy vyřeší živočišné uhlí, na těžší jsou třeba antibiotika. Jestliže vidíte v pejskově stolici škrkavky nebo cokoli jiného, je nutné mu okamžitě přidat do žrádla odčervovací tabletu. Odčervování by se mělo provádět i jako prevence, a to dvakrát ročně.
Co značí psí oči a výtok z nich?
Psí oči mohou být nejenom smutné, ale také zakalené nebo s výtokem. Pozornost musíte věnovat i oční sliznici a změně její barvy. Zdravý pes má růžovou barvu sliznice. Hnisavý výtok, zakalení ukazuje na zánět spojivek. Antibiotické kapky od lékaře ale pejska potíží zbaví.
I kožní choroby umí potrápit
Kožní nemoci, to jsou pěkní prevíti, to my lidé známe. Vředy, vyrážky… Psi na tom nejsou o mnoho lépe. I u nich se projevují a léčení je často na dlouhou trať. Srst vypadává, zejména místně. Je běžné, že psi línají, ale masové vypadávání chlupů znamená, že hafík trpí a jeho problému by se měl ujmout odborník. Drbající se pes, srst s malými černými tečkami nebo rovnou dospělé blechy. Tentokrát k veterináři nemusíte, ale využijte antiparazitika pro psy, vyčešte ho a vydezinfikujte i pelechy.
Tahání zadečku působí děsivě
Škrábe či kouše si pes oblast v okolí zadečku? Tahá zadek po podlaze? Podobné příznaky dokážou majitele pořádně vyděsit. Přitom ale nejde o žádnou tragédii. Zánět análních žlázek si ovšem také žádá neodkladnou návštěvu veterináře. Ten mu žlázky vyčistí a pes bude mít klid.
S krvavým průjmem utíkejte k doktorovi
Jestliže pes zvrací, hubne, má krvavý průjem, teplotu, určitě se poženete k veterináři co nejrychleji. A dobře uděláte. Pravděpodobně jde o toxoplasmózu, nemoc, která ohrožuje psí život.
Autor: Helena Stejskalová