Proč si pořídit psa nebo kočku z útulku?

21.12.2016 - MVDr. Barbora Bartošová
Čím dál víc lidí si pořizuje domácího mazlíčka a také čím dál víc lidí se rozhodne pro pejska nebo kočičku z útulku. A je to dobře. Díky sociálním sítím má člověk možnost kdykoliv si prohlédnout tato osamocená stvoření čekající na svůj nový domov.


Psů mezi lidmi v České republice rychle přibývá, ale zatím se to moc neodráží ve snížení jejich počtu v našich útulcích. V počtu chovaných zvířat na počet obyvatel jsme v Evropě na samotné špičce. Statistiky ukazují, že jednoho nebo více domácích mazlíčků chová více jak polovina českých domácností.

Poslední dobou také v ČR přibývá pejsků, kteří se vozí z Ukrajiny nebo Rumunska. Tomuto by měla být dle mého názoru učiněna přítrž. U nás jsou tisíce a tisíce psů, kteří hledají nového pána a žijí osamoceni za mřížemi. Navíc se sem zmínění psi vozí bez vakcinací, bez veterinárního vyšetření a načerno. Je zde nebezpečí zavlečení nákaz jako je vzteklina a jiné. A ani tento "dovoz" bohužel neřeší katastrofální situaci toulavých psů v těchto zemích.

Musím zde zmínit i nechvalně známé “množírny psů”, kterých je v ČR také obrovské množství. Tyto množírny produkují psy, kteří vypadají jako určité plemeno (oblíbení jsou mopsi, jorkšíři, buldočci, čivavy a jiné). Psi v těchto množírnách žijí v otřesných podmínkách mezi výkaly, často bez denního světla, často jsou zde pářeni příbuzní jedinci. Provozovatelé neprovádí příslušné plemenné testy, což vede k degeneracím a zvýšení počtu dědičných onemocnění. Proto je prosím nepodporujme. Když už chceme určité plemeno, kupujme psy s průkazem původu (PP). A když už bez PP, tak vždy chtějte vidět oba dva rodiče a také to, kde štěňata vyrůstala. Žádné předávání na parkovišti.

Jedním z často zmiňovaných důvodů, proč lidé nechtějí psa z útulku, je ten, že chtějí štěně. Ano, štěňata a koťata jsou krásná, milá, roztomilá, ale všechna jednou vyrostou. Je pravdou, že v útulcích převažují psi a kočky už odrostlí či dospělí, ale zase vezměte v potaz, že už mají naučené hygienické návyky a nepadnou tři páry vašich bot při prořezávání jejich zoubků. A nebojte, přilnou k vám stejně silně.

V České republice existují tři typy útulků:

Útulky pro nalezená zvířata, zřízená městem, které přijímají psy i z menších obcí. Tato zvířata by se měla navracet ke ztracenému majiteli. Dalším typem jsou neziskové organizace na ochranu zvířat a domácí depozita. Tyto organizace většinou nepřijímají nalezená zvířata, ale přijímají ta, která se do útulku pro nalezená zvířata umístit nemohou (majitelé už je nemohou mít, psi z množíren, týraní psi a kočky, dovezení psi z jiných států, kde by byli utraceni).

Každé zvíře, které se ocitne v útulku, si prošlo větším či menším stresem. Některá byla týrána, jiná lidi prostě vyhodili na ulici. Každému to nechá šrám na duši a ten se musí zahojit. Velká část psů se ale dokáže rychle otřepat a pak jsou svému novému pánovi neskonale vděční. Samozřejmě jsou i tací, kterým socializace trvá déle a někteří zůstanou v útulku po celý zbytek života, protože se nedokáží přizpůsobit (jsou agresivní, staří, nemocní). Těm můžeme pomoci třeba zakoupením krmiva nebo peněžitou podporou útulku.

Vybrali jsme si zvířátko z útulku

Během rozhodování je třeba si uvědomit, že zvířeti musíme v budoucnosti zajistit kvalitní stravu a veterinární ošetření a zavazujeme se o něj starat v dobrém i zlém. Většinou nám majitelé/provozovatelé útulku, který navštívíme a kde si pejska vybereme (bohužel si je nemůžeme vzít všechny), řeknou o psovi hodně informací. Také budou chtít hodně informací o nás, aby zjistili, jestli se pes bude hodit k našemu životnímu stylu a nebude strádat. A co je důležité, řekne nám, jaké má či nemá pes mouchy, kde musíme dávat pozor a co můžeme zhruba čekat. Je velmi vhodné jít se psem, ještě před tím než si ho vezmeme, na vycházku. Pes se venku chová jinak.

Pár zásad, které bychom měli mít na paměti, bereme-li si z útulku dospělého PSA:

  • Pečlivě se vyptejme ošetřovatele na všechno ohledně chování psa.
  • Nebojme se, ale buďme ostražití.
  • Na začátku nikdy nepouštějme psa z vodítka mimo oplocenou plochu a ani potom, jestliže nemáme zvládnutý povel přivolání.
  • Buďme trpěliví a laskaví, pes potřebuje čas na asimilaci v novém prostředí a smečce.
  • Mluvme na něj tichým a klidným hlasem.

Bereme-li si KOČKU:

  • Jestliže bude kočka chodit ven, tak ji nepouštějme alespoň 3-4 týdny ven, musí si zvyknout na nový domov.
  • Některé kočky potřebují i několik dnů, aby přivykly novému prostředí. Je normální jsou-li zalezlé pod postelí a vylézají se jen nažrat. Postupně se budou osmělovat.
  • Mluvme na ni tichým a klidným hlasem.
0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.