Povinná a doporučená očkování v ČR

12.10.2016 - MVDr. Barbora Bartošová
V dnešním článku si pojďme něco říct o očkování psů, což mimo jiné patří k základním povinnostem majitele/chovatele psů.


Očkuje se zvíře proti onemocněním, proti kterým si pak tělo samo vytváří protilátky, takže setká-li se pejsek v budoucnu s infekcí, proti níž je naočkován, bude schopen se jí ubránit. Dojde-li k virové infekci, snažíme se účinně potlačovat její příznaky a pomáhat tělu, aby se s ní co nejdříve vypořádalo. Velmi často se ale k těmto virovým infekcím přidružují také bakteriální infekce, které celkový stav komplikují. Mezi povinné očkování psů v České republice patří očkování proti vzteklině.

Vzteklina/Lyssa/Běsnění

Česká republika je od roku 2004 země prostá vztekliny. Průběžně probíhá monitoring lišek, ale vzteklina se u nás od roku 2002 již nevyskytuje. Buďme rádi, za tímto stavem je mnoho úsilí. Vzteklinu způsobuje Lyssavirus. Jedná se o akutní onemocnění CNS všech teplokrevných živočichů, včetně lidí! Virus vztekliny se přenáší slinami, tedy v praxi nejvíce pokousáním. Nemoc se projevuje zvýšenou dráždivostí, agresivitou, paralýzami, parézami. Podle zasažení jednotlivých částí mozku se dále vyvíjí i klinické symptomy.

Očkovat psy proti vzteklině je povinné, stejně jako doma chované lišky a jezevce, a to ve věku mezi 3–6 měsíci, dále dle očkovacího kalendáře. Očkovat musíme také kočky a fretky, se kterými chceme cestovat do zahraničí. Zvíře vám naočkuje veterinární lékař po klinickém vyšetření. Toto je důležité, protože aby bylo očkování dobře přijato, musí se očkovat zdraví jedinci. V dnešní době existují vakcíny proti vzteklině, které se musí přeočkovávat po jednom roce, nebo dvou či třech letech.

Jestliže pes pokouše člověka, měl by být pes 1. a 5. den po pokousání vyšetřen veterinářem.

Doporučená a užitečná očkování psů

Mezi další nemoci, které se vyskytují na našem území a proti kterým se standardně očkuje, patří:

Psinka (Distemper)

Jedná se o onemocnění masožravců. Virus vchází do těla vdechnutím, napadá lymfatickou tkáň a postupuje do různých orgánů. Podle toho, který orgán zasáhne (může to být dýchací systém, zažívací systém, kůže, CNS) se vyvíjí příznaky.

Infekční hepatitida psů (HCC)

Je onemocnění psovitých šelem. Přirozenými přenašeči jsou tu ektoparazité, ale infekce se přenáší i oronazálně, tzn. spolknutím či olíznutím. Po proniknutí do organismu postihuje játra, CNS, oči.

Parvoviróza psů

Toto onemocnění má těžké klinické příznaky zejména u štěňat. Infekce je opět oronazální, dominuje zde postižení tenkého střeva, kostní dřeně, lymfatické tkáně.

Parainfluenza

Chřipka u psů. Vstup infekce vdechnutím, dominantní postižení dýchacího aparátu.

Leptospiróza

Původce tohoto onemocnění je bakterie Leptospira interrogans. Toto onemocnění je nebezpečné nejen pro vašeho pejska, ale i pro vás. Jedná se totiž o zoonózu, takže váš neočkovaný pes vás může nakazit. Některé sérovary  vyvolávají akutní onemocnění s výrazným postižením ledvin, jater a vyznačují se vysokou úmrtností. Vstup infekce je obvykle oronazální. Psi se často nakazí kontaktem nebo pitím infikované vody. Tato voda (kaluž nebo jiné stojaté vody) se stane infikovanou poté, co se do ní vymočí infikovaný hlodavec, který je přenašečem této nemoci.

Jestli jste dočetli až sem, tak jasně vidíte, že naši psi jsou vystavováni těmto nebezpečným onemocněním a je v naší moci je před nimi chránit. A to dodržováním očkovacího kalendáře.

Vysvětlení k vakcinačním nálepkám, které veterinář lepí do očkovacího průkazu tu uvedu  na příkladu vakcín firmy Biocan:

Biocan DHPPi+L (toto jsou první písmena těchto výše zmíněných onemocnění)

Biocan DHPPi+LR (tato očkovací látka je ještě doplněna o očkovací látku proti vzteklině)

Očkovací kalendář

Kdy je štěně vhodné očkovat, vám řekne váš veterinární lékař, který je obeznámen s nákazovou situací v dané oblasti. Nejdříve se štěňátka začínají očkovat v 6. týdnu stáří. A poté následují po 2–4 týdnech revakcinace. Závisí od nákazové situace. Poté musí být štěně mezi 3.–6.měsícem naočkováno vakcínou, která obsahuje i očkovací látku proti vzteklině.

Nadstandardní očkování

Jestliže se se psem často pohybujeme kolem hospodářských zvířat a koní, měli bychom popřemýšlet o vakcinaci svého psa proti tetanu.

V dnešní době stále se rozšiřující populace klíšťat, která mohou být infikovaná Borreliemi sp., tvoří hrozbu i pro naše čtyřnohé chlupáče. Pro pejsky existuje vakcína proti borelióze.

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.