Pořízení štěněte– co je dobré vědět
Pes se v průměru dožívá 12 let, za tu dobu bude vyžadovat pravidelnou preventivní veterinární péči, jestliže bude někdy nemocen, tak vet. ošetření.
Každé psí plemeno má své specifické vlastnosti, které bychom rozhodně měli brát na zřetel při výběru štěňátka, abychom pak nebyli třeba nešťastni z toho, co je psovi naprosto přirozené. Neřiďme se v tomto ohledu módními výstřelky, buďme praktičtí.
A teď už k samotné přípravě domova pro nově příchozího tvora domácnosti. Před tím, než si štěnátko přivedu domů, měla bych mít nachystán pelíšek, misku na vodu a misku na krmivo, obojek, vodítko. Výběr všech těchto věcí závisí samozřejmě od velikosti psa a je jich na výběr celá řada (viz link)
Co štěňata jí?
Štěnata by se neměla odebírat od matky dříve než po ukončeném 7. týdnu věku štěňat. Ideálně počkat až do 12. týdne. Každopádně tehdy už štěňátka přijímají tuhou potravu a dobrý majitel vám vždy řekne, čím bylo štěně dosud krmeno. Jestliže nejsem spokojená s výběrem krmiva, mohu samozřejmě přejít na jiné, ale pozor! Na jiné krmivo, zvláště u štěnat, přecházet pomalu, tj. postupným přimícháváním do starého krmení nové.
Granule pro štěňata
Jestliže se rozhodnu pro krmení granulemi, vybírám granule PUPPY (jsou malé a štěně je snadno pozře) a dále podle typu psa. K výběru jsou graule s označením Puppy pro malé psy, střední psy, velká plemena. Některé značky typu např. Royal Canin prodávají i granle pro konkrétní plemeno psa. Např: Puppy York Shire.
Výživa pejska v období dospívání, u velkých plemen, to může být až 2 roky, je velmi důležitá a vyplatí se do ní investovat. O detailnějším výběru granulí v dalším článku.
Předání štěněte:
Při předání štěněte chtějte prosím vidět oba dva rodiče pejska a také to, kde pejsek doposud žil. Vyhýbejte se prosím kupování štěnat z tzv. množíren psů. Česká republika je bohužel v Evropě těmito množírnami proslulá.
Nejlépe je kupovat psa s PP (průkazem původu). Tito psi jsou potomci psů vhodných k plemenitbě.
Štěně by mělo být v dobrém zdravotním stavu, bez výtoku z očí, nosu, či průjmu.
V době odběru, by štěňátka měla být již minimálně 2x odčervená a podle nákazové situace také 1x naočkovaná. Podle toho se potom odvíjí vaše první návštěva veterináře.
No a jestli je vše v pořádku, nic nám nebrání si štěnátko vzít a vyrazit s ním na společnou cestu životem.
Život se psem je krásný.