Plemena psů - Pražský krysařík
Pražského krysaříka nepřehlédnete, rád na sebe upozorní!
V našem psím atlasu bychom si měli bezesporu kromě opravdu velkých plemen zmínit i ta drobná a malá. Jedno z těch tradičních, které je sice oficiálně neuznané, ale přesto se v naší zemi těší značné popularitě, je třeba pražský krysařík. Možná je pravda, že jej FCI nechce klasifikovat, ale první počátky ratlíků, jak se jim také někdy říká (jednoduše z němčiny, „Rattler“), jsou už před více než tisíci lety. Nezaměňujme také v jedno krysaříky a trpasličí pinče, protože ti mohou být, alespoň v přepočtu na váhu, až dvojnásobní a vynikají také mohutnějším čenichem!
Od likvidace hlodavců až na naše gauče
Původně měl celkem jednoznačnou práci. Protože s výškou v kohoutku lehce nad dvacet centimetrů dokázal vlézt snad všude, byl přímo předurčen k likvidaci potkanů, podobně jako právě trpasličí pinč. Oceňován byl nejen pomazanými hlavami, ale také měšťany Prahy a šlechtou. Ostatně, dvou až tříkilový mazlíček, kterého – pokud si dovolíte přehlédnout – nebudete moci neslyšet, prostě musí být milován. Už jen proto, že i přes svůj výškový handicap by dal za pána na každý pád klidně i život, a to urození samozřejmě oceňovali. Nakonec, je jedním z nejlepších hlídačů, a to prosím zcela bez legrace…
Pražský krysařík v sobě kombinuje černou a hnědou barvu, stejně jako krátkou srst a jen miniaturní ocásek, snad i proto byl v minulých staletích přezdíván libeňský srneček. Hlava tvaru hrušky a trochu delší čenich, kulaté oči a přilehlá víčka, uši do V a široká, vydatně osvalená stehna, to jsou poznávací rysy těchto roztomilých pejsků. Packa podobná té kočičí a tmavší drápky, je přímo zrozen k rychlému pohybu.
Jaké jsou povahové rysy ratlíků?
Pokud jde o náturu, rozhodně jsou temperamentní, i když na to na první pohled nemusí vypadat. Nezaleknou se nikoho a ničeho, k cizím jsou přirozeně agresivnější, k vlastním zase vždy velmi přátelští. S dětmi si dobře rozumí, domácí zvířata budou muset mít trochu více trpělivosti, ale i zde se dá dosáhnout dobrého vycházení. Je jedním z nejaktivnějších psích plemen, nesnáší nudu a nabízí se vám v něm inteligentní společník do malých bytů, i když jste možná prve snili o border kolii či vlčákovi.
V jádru se neváhá porvat ani s o poznání větším psem, prostě proto, že si hájí své území. Nezná strach, takže jej možná budete muset na procházkách trochu krotit – nebo mít to štěstí, že potkáte velkého psího dobráka, jenž bude celou situaci brát trochu s tím pověstným čtyřnohým humorem. Na agility se určitě neztratí, údržba srsti je v podstatě velmi nenáročná, stejně jako celková péče. A snad právě proto je vhodným adeptem na zvíře, které dětem pořídíme takzvaně za dobré vysvědčení.
V Čechách je favoritem už dvě generace
Zatímco ve třicátých letech minulého věku byl poprvé vystavován, na začátku let osmdesátých se pak rozšířil i do mnoha českých domácností a začal být uznáván národním plemenem, takže pražský krysařík s PP není dnes už výjimkou. Populární pak určitě není jen u nás, ale i v zahraničí, nevyjímaje samozřejmě německy mluvící země. Pomyslným otcem znovuzrození popularity krysaříků se stal jistý pan Jan Findejs.
Měl by být často krmen po menších dávkách, ideální je dávat mu do misky až třikrát denně, jednou to rozhodně nestačí. Tvrdé tresty na něj rozhodně neplatí, musí být, ale patřičně vychován, jinak s ním budou určité potíže. Například, když hodně a často štěká, je to jen a pouze proto, že se nudí, takže by měl mít nějakou denní náplň. Poté, co bude zaměstnán, o něm nemusíme ani slyšet do doby, než mu zase začne kručet v žaludku – tehdy se nebude bát se přihlásit, jako ostatně nikdy. A mimochodem, v chladných zimních dnech nezapomeňte na teplý obleček, třeba ten od Hurtta Body Warmer v elegantním šedém provedení!