Plemena psů - Bulteriér

Odvážný bulteriér pochází z Velké Británie. Velmi inteligentní teriér, který byl vyšlechtěn už před více než sto lety. Psí plemeno, co snad nikdy neunavíte, a pokud jde o lidskou společnost, uvítá ji do takové míry, jako snad žádný jiný pes. V první řadě je třeba předeslat, že nejde o žádného krvelačného tvora a mediální prezentace je v tomto směru hodně nadnesená. O tom, že vzhled někdy klame, se nemusíme jistě zmiňovat, ale neplatí to jen u lidí, nýbrž i u psů. Tady nejde o žádného psíka z módních salonů, ale snad právě o to je jeho povaha zajímavější.

Bulteriér, nevhodný do služby, ideální jako rodinný přítel

Na rozdíl od jiných psích plemen není vůbec ideální jako společník pro policisty, vojáky nebo vodicí pes. Anglický bulteriér je prostě mazlíček do rodiny, kterou přijme za svou úplně celou, včetně dalších zvířat a třeba i hodně malých dětí, což nebývá vždy zvykem.  Samozřejmě, na psa je možná trochu moc tvrdohlavý, ale vyvažuje to právě láskou ke svým lidem. Odvaha mu určitě nechybí, snad i proto má přezdívku „psí gladiátor“. Nejde však o nějakého bezduchého válečníka, je mimořádně bystrý a poslouchání mu nedělá problém, i když potřebuje učitele, který spíš bude mentorem a přítelem než rázným pánem. Tresty moc neuznává, neladí totiž vůbec s jeho životním krédem.

Pokud jde o barvu srsti, většinou je bílá s příměsí hnědé nebo červené v takřka libovolných kombinacích. Na ulici určitě potkáme nejen bílého bulteriéra, nezřídka je v kožichu i náznak žlutého odstínu. Asi pětina štěňat je čistě bílá, kterážto barva také zajímavě ladí s nosem, ten je totiž vždycky černý. Limity váhy nebo výšky chovatelský standard neuvádí, průměrně je samozřejmě pes o něco těžší než fena, ale v kohoutku mohou mít oba přibližně stejně. 45 až 56 centimetrů v kohoutku a váha zhruba 25 až 30 kil, to je celkem běžný rozptyl u psů, feny váží přibližně do pětadvaceti kil. S majitelem si užije klidně až čtrnáct let, pokud se mu dostává dobré péče a netrpí například onemocněním ledvin, ke kterému mají bohužel teriéři genetické předpoklady.

Vzhled není vše, aneb krasavci to nejsou

Bulteriéři nepatří mezi psy, kteří by byli oblíbení pro svůj vzhled, jako spíš pro povahové vlastnosti. Hlava je totiž dlouhá a mohutná, má tvar vejce a nůžkový skus čelisti působí někdy hodně nebezpečně. Úzké a šikmo posazené hluboké oči by měly být ideálně hnědé až černé, respektive je žádoucí co nejtmavší odstín. Drobné a tenké uši, co jsou jen malý kousek od sebe, svalnatý a delší krk a poměrně dost krátký ocas, to jsou další poznávací rysy anglických bulteriérů.

Trochu víc temperamentní povaha si žádá pána, který ji bude jemně usměrňovat. Pamlsek nebo hračka je doslova nutností, musí si trochu vybít energii, protože má takřka neomezenou kapacitu. Nepotřebuje však nutně zahradu nebo louku, protože pokud má dostatek pohybu venku, rád si pobude i na gauči v bytě. Protože má práh bolesti někde trochu jinde než ostatní psi, nevadí mu trochu neohleduplné zacházení od malých dětí, takže pro mrňata je v podstatě ideálním plemenem.

Hračky pro psy

A co stravování Bulteriérů? Dbejte pokynů odborníků

Už jako štěně se potřebuje pořádně najíst, protože ještě před dovršením půl roku života bude vzrůstem připomínat několik let starého psa. To vyžaduje větší porci vápníku a kvalitního krmiva vůbec, než je obvyklé u jiných plemen. Pozor ovšem na přejídání, pes by měl mít patřičnou pohybovou aktivitu. Proběhnout se s pánem v parku, na zahradě, prohánět kolo nebo motorku, nic mu nedělá problém, jakmile však zleniví, velmi rychle také ztloustne. Ovšem, připravte se také na to, že tenhle pes se rád mazlí, každého majitele s počátečním odstupem dokáže přimět k fyzickému kontaktu klidně po celý večer. Pokud jde o jídelníček, co takhle krmivo AATU s 80 % kuřecího masa?

Krmivo pro psy

 

 

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.