Koťátko jako nový člen domácnosti

5.8.2016 - MVDr. Barbora Bartošová
Kočka je tvor svéhlavý, velmi chytrý a vynalézavý. Od psa se dost liší. Pejsek dělá možné i nemožné pro potěšení svého pána, kočičky si oproti tomu naprostou většinu času dělají, co chtějí ony a člověka donutí svým krásným způsobem k tomu stejnému. Zkrátka, jestli kočka chce, abyste ji zrovna teď hladili, i když píšete článek na počítači a nemáte třetí ruku k hlazení, tak po nějaké době dochází ke kompromisu. Píšete jen jednou rukou...

Velmi se liší i každodenní péče o kočičí spolubydlící. Se psem se musí chodit ven a na vycházky, což má bezesporu mnoho pozitiv. S kočkou toto odpadá. Chodit s kočkou po městě v postroji a na vodítku mi přijde šílené, ale taky možné...

Vždy jsem byla zastáncem toho, že kočka by měla mít možnost se volně pohybovat venku a přitom být kočkou domácí. V dnešní době ale hodně koček žije ve městech, v bytech a třeba nikdy nedostanou možnost stoupnout pacičkou na skutečnou trávu. A upřímně, i tyto kočky vypadají spokojeně, že jim nic nechybí. Žijí si ve svém království, kde jsou v bezpečí.

Máme koťátko

Pojďme si něco říct o tom, co je potřeba mít nachystané doma pro koťátko, které se stane novým členem naší domácnosti. Ať už kočka bude žít jenom uvnitř domu nebo i venku, měl by mít nový majitel pro začátek připravenou kočičí toaletu s příslušnou podestýlkou. Kočky jsou zvířata velmi čistotná a i na toaletu se naučí velmi rychle chodit a vykonávat své potřeby na jednom místě. Rády své výtvory zahrabou a nezanechají za sebou žádnou pachovou či jinou stopu. Kočičích záchodů je mnoho typů: se stříškou, bez stříšky... Kočičích podestýlek je také více typů: hrudkující, pohlcující zápach. Na trhu je i deodorant pro kočičí toalety.

Další nezbytným vybavením by měly být misky na krmivo a na vodu. Misky po každém krmení omýváme. Další nezbytností je krmivo. V případě granulovaného krmiva by se měl nový chovatel rozhodovat dle věkových kategorií zvířete. S tím souvisí například i velikost granulek. Za časů našich babiček kočka dostávala mléko a zbytky z kuchyně. Zbytek si nalovila sama venku.

Krmení kočky

Zde bych ráda připomněla, že kočka je masožravec! Mléko samozřejmě miluje, ale nemělo by tvořit převážnou část kočičího jídelníčku. Někteří jedinci mohou mít po mléku průjem, v takovém případě ho nepodáváme.

Každá kočka si ráda hraje. Proto bychom měly mít nachystány minimálně dvě hračky. Oblíbené jsou chrasticí balónky, hračky s rolničkami atd. Na chvilku ji zabaví i obyčejný zmačkaný papírek. Vaše kočka vám ukáže, s čím vším dokáže být náramná zábava!

Očkování

Z veterinárního hlediska bychom měli dbát na to, aby koťátko bylo minimálně 3x v intervalu 10 dnů odčervené. Koťata jsou velmi často infikována skrze mateřské mléko. Dospělou kočku žijící v bytě bychom měli odčervovat následně alespoň 1–2x ročně. Je to z toho důvodu, že kočičky rády očichávají  boty svých páníčků vracejících se z širého světa. Na botách mohou ulpět vajíčka parazitů, která pak kočka olízne.

Kočku žijící venku a lovící hlodavce a ptáky, je dobře odčervovat minimálně každé 3 měsíce. Není na škodu střídat odčervovací přípravky, aby se nevytvořila rezistence.

Pro kočky stejně jako pro psy existuje očkování. U koček očkujeme základní očkování především proti onemocnění horních cest dýchacích a onemocnění očí. Ale je možné očkovat i proti dalším, nevyléčitelným nemocím. O očkování koček v dalším článku.

Kočkám zdar! Mňau, mňau, mňau...

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.