Jaká rizika jsou spojena s nadváhou kočky?
Kdy je kočka obézní?
K obezitě u koček dochází vcelku zběžně. Dle statistik víme, že v průměru každá třetí kočka trpí obezitou. Přijít na to, že u kočky dochází k obezitě, nemusí být snadné, jelikož hmotnost může narůstat velmi pomalu. Malým testem si však můžete sami doma zjistit, jestli vaše kočka obezitou netrpí. Na co se zaměřit?
- zjevný nárůst v bocích kočky
- obojek potřebuje uvolnit
- potíže při chůzi
- pomalé pohyby
- delší spánek než obvykle
- špatná nálada
Jak zhubnout kočku
Omluvte prosím výraz zhubnout kočku, ale lze předpokládat, že kočka sama od sebe nebude dietu vyžadovat. Zde tedy přidávám několik rad, jak pomůžete vaší kočce zhubnout. Stejně jako u lidí, i kočky potřebují pohyb. Proto doporučuji začít hravou formou.
- hraní si s hračkami
- honění světla
- intenzivní procházky
V neposlední řadě pak jistě pomůže, pokud využijete dietního krmiva pro kočky. I pár deka nižší váha může pro kočku znamenat velký rozdíl v chování, jejímu zdraví a celkové kvalitě života. POZOR! S nadváhou koček se často začnou objevovat mnohé další nemoci.
Diabetes u koček
U obézních koček je výskyt diabetu častější. Diabetes mellitus, neboli cukrovka, je nejčastější typ cukrovky. Kočky nejsou schopny efektivně zpracovávat cukry, tuky a bílkoviny z důvodů nedostatku inzulínu. Jejich těla využívají jako zdroj energie zásoby tuků a bílkovin – kočky tak více jí, a přesto ztrácejí hmotnost a nezpracovaný cukr se dostává do krevního řečiště. Mezi hlavní příznaky diabetu patří: nadměné močení a zvýšený příjem vody. Tyto dva příznaky lze snadno sledovat.
Správné krmivo, resp. veterinární dieta pro kočky, může pomoci udržet zdravou hmotnost a udržet diabetes pod kontrolou. Pokud Vaše kočka trpí diabetem, podáváním správného krmiva pomůže regulovat hladiny krevního cukru a udržet nebo dosáhnout ideální hmotnosti. Diabetes u koček se dá zvládat, proto požádejte veterináře o poskytnutí odpovídající péče a výživy pro kočky s diabetem.