Jak pečovat o psí tlapky v zimě
Ochranné boty pro psy
Tak jako vaše ruce, i tlapky pejska jsou v zimě vysušovány mrazem a tak velmi snadno dojde k prasknutí kůže, nebo její rozleptání od solného posypu na silnicích a chodících. Jak lze těmto problémům předejít?
Výběr vhodného terénu pro výběh psa
Pokud svého pejska vypustíte do volného terénu, kde právě napadl první sníh, nejspíš mu zde nebude hrozit žádné větší nebezpečí. Větší riziko přináší pohyb pejska po chodnících, které jsou posypané solí, či pohyb v místech, kde jsou ostré ledové hrany. Zde hrozí proříznutí, nebo prodření na tlapkách.
Mazání tlapek v zimě
Jako vhodná prevence, před pravidelnou vycházkou může být namazání tlapek mastí, olejíčkem, krémem s nízkým obsahem vody, či vazelínou. Díky promazání budou tlapky ochráněny proti vysušení. Pozor, krémy, které používáte pro svoji potřebu, nejsou vhodné pro Vaše mazlíčky. Pořiďte jim vlastní krém na tlapky pro psi.
Čištění tlapek po vycházce
Po návratu ze zimní procházky většina z nás otře pejskům tlapky, aby v domácnosti „nenadělali“. Je vhodné, tlapky nejen usušit, ale i opláchnout vlažnou vodou, díky čemuž vymyjeme sůl, která se z posolených chodníků nachytá do tlapek. Při opláchnutí je vhodné „vystříkat“ i srst, která je mezi polštářky, kde se sůl a nečistoty usazují.
Kontrola tlapek po procházce
Pravidelná kontrola by měla probíhat alespoň obden, ale čím častěji je zkontrolujete, tím lépe. Kontrolu provádějte nejen na polštářcích, ale také mezi prsty, okolo drápků, či jejich lůžkách.
Pokud si všimnete, že váš pejsek kulhá, nebo se stav jeho tlapek změnil, určitě vyhledejte veterinárního lékaře.
Jako vhodná prevence, ale i řešení v případě poškození tlapek může být využití botičky na sníh. Speciální botičky poskytují ochranu proti infekci a napomáhají hojení.
Botičky na sníh Krémy a masti na tlapky
Pan Hafánek