Jak označit psy a kočky
Mezi nejčastější domácí mazlíčky v České republice patří, jak jistě už sami tušíte, psi a kočky. Stále častěji je zapojujeme do svých volnočasových aktivit, včetně cestování na delší či kratší vzdálenosti a tudíž se nevyhneme jistému riziku, že bychom je mohli ztratit. Jsou to přece jen živí tvorové a chvilka naší nepozornosti může způsobit obrovskou patálii. Pod pojmem “označení zvířete” se myslí jeho identifikace a s ní související spojení s majitelem.
Každý majitel by měl svého psa nahlásit na úřadu příslušné obce, ve které má trvalé bydliště a měl by za zvíře hradit každoroční poplatky. Při tomto úkonu obdrží majitel zvířete známku s číslem a označením obce. Tyto známky má pak pes povinnost nosit - může to být kontrolováno příslušníky policie. V případě, že pes není označen touto známkou, ani za něj majitel neuhradil poplatek, můžou strážníci udělit majiteli pokutu.
Tato známka, ale neidentifikuje zvíře jako takové.
Je proto nutné přistoupit k označení zvířete, tj. identifikaci čipem, tetováním, kovovou známkou s údaji majitele, různými adresáři anebo tzv. chytrou známkou. Pojďme se na tyto možnosti blíže podívat.
Tetování
Tetování je v dnešní době již poněkud zastaralým způsobem označování psů a koček. Někteří chovatelé, především psů s PP (průkazem původu), ale stále tetování využívají. Je to ale pro zvíře zbytečně bolestivé a z pohledu legislativy již nepotřebné.
Při cestování se zvířetem mimo území ČR je tetování uznáváno, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011. V opačném případě musí být zvíře označeno čipem.
Mikročip
Označení psa či kočky mikročipem je z mého pohledu nejlepší varianta. Čip je aplikován zvířeti pod kůži do oblasti mezi lopatky nebo na levou stranu krku. Jedná se o datový transpondér, který měří cca 1cm a zůstává v těle zvířete po celý život. Je sice pravdou, že i tento čip lze z těla zvířete vyjmout, ale k tomu je zapotřebí chirurgického zásahu. Pro odečítání těchto mikročipů jsou veterinární pracoviště, útulky a policie vybaveny tzv. čtečkou čipů a dokáží tak rychle identifikovat zvíře a najít jeho majitele.
Označení zvířátka mikročipem je také jedna z podmínek pro cestování se zvířetem mimo území ČR. Některé obce v ČR už také požadují označení všech psů v obci mikročipem a myslím, že by to tak mělo být všude.
Existují také kovové adresáře, kovové či plastové známky s údaji majitele. Nejdůležitější údaj, který by měly tyto známky obsahovat, je telefonní číslo, nebo emailová adresa majitele. Velkou nevýhodou těchto známek je to, že se velice snadno ztratí.
Tag4pet
Chytrá známka Tag4pet se umisťuje na obojek a přes QR kód nebo NFC se naskenuje pomocí chytrého zařízení (smartphone či tablet) s připojením na internet. Vytvoříte svému miláčkovi mobilní profil, do kterého můžete vložit jméno, rasu, věk, číslo čipu, texty, fotografie i videa. Tento profil Vám také dovolí být stále ve spojení se svým veterinářem, můžete si i nastavit data očkování, které Vám profil vždy včas připomene.
Tag4pet chytré známky jsou k dostání ve variantách pro velké, střední ale i malá plemena psů. Existují také mini varianty pro kočky.