Gastritida - zánět žaludku je problémem řady pejsků

Našemu psímu miláčkovi je nějak špatně. Důvodů může být celkem dost a je možné, že brzy odezní. Pokud ne, vydáme se k veterináři. Diagnózou může být gastritida – tedy odborně zánět sliznice žaludku. Jaké je následná léčba, jak se zánět dělí a čeho bychom si měli všímat jako možných průvodních symptomů?

 

Příčina může být velmi různorodá

Za zánětem žaludku může být třeba alergie na určité jídlo, což se projeví hlavně u štěňat. Možná také pes očichal nebo snědl čistící prostředek, hnojivo, omylem si vzal lidské léky nebo snědl jídlo, které by normálně už dávno nepatřilo do misky. Za akutní gastritidou může stát i bakteriální nebo virová infekce, případně dokonce i otrava krve. Tudíž veterinární pomoc nepodceňujme a v případě očividných akutních potíží ji vyhledejme co nejrychleji! Jak se navenek projevuje podobný psí problém?

  • Nechutenství. I když je v misce oblíbená konzerva, maximálně si trochu přičichne.
  • Stolice obsahující také natrávenou krev, mimochodem černá doslova jako uhel.
  • Velmi časté zvracení. Nezřídka se pak ve zvratcích objevují i nějaké stopy krve.
  • Ztráta váhy, vyčerpání, slabost. Časté polehávání, pospávání, bez radosti ze života.

V řadě případů určitě nemusí jít o nic vážného, pokud pejsek něco špatného snědl, vyzvrací se a druhý den bude zase jako rybička. Pokud se ale gastritida často opakuje, může signalizovat vážnější problém. V krajním případě dokonce související s nemocemi střev, rakovinou žaludku nebo selhávajícími ledvinami. Týká se to samozřejmě nejen starších zvířat, chronická gastritida může znamenat i vředy v oblasti žaludku.

Diagnóza veterinární ordinace napoví více

Pokud problémy trvají, je nutné zajet k veterináři. A to i kdyby šlo o štěně, tady nezáleží na věkové kategorii, problémy mohou postihnout psa i v hodně útlém věku. Rozbor odebrané krve, moči nebo stolice, rentgen břicha a někdy dokonce endoskopie nebo ultrazvuk, důkladné vyšetření zvěrolékaře je potřeba ke stanovení přesné diagnózy, takže se nebraňte ani zákrokům, které mohou být poněkud nepříjemné. Podobně jako u lidí přeci – tady jde o zdraví!

Léčba méně akutních případů je vlastně očekávatelná. Existují léky, které sníží frekvenci zvracení, uklidní žaludek a celkově zažívání. Pes by neměl několik hodin nic jíst, potom by měl dostat maximálně trochu vody. Samozřejmostí by měla být i dieta, jež možná někomu přijde hodně přísná, bohužel je ale nutností. Všechno se může změnit – k lepšímu a bohužel i k horšímu – v řádu hodin, takže sledujte svého psa hodně bedlivě. Někdy může být důvod prostě jen to, že se ovčák nebo labrador dostal do odpadkového koše, takže není třeba panikařit předem.

Dietní granule pro psy

Dietní konzervy pro psy

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.