Co jsou chondroprotektiva a jak je vybrat
Chondroprotektiva jsou velmi diskutovaným tématem nejen u lidí samotných, ale obzvláště u majitelů psů a koní. Jsou to látky, které podporují buňky chrupavek a kostí k tvorbě regeneračních a protektivních složek a mají protizánětlivý účinek.
Uvádí se, že tyto látky se mohou aplikovat preventivně, abychom podpořily fungující buňky, nebo terapeuticky. V tomto případě samotné klouby přestávají vytvářet dostatečné množství ochranných a vyživujících proteoglykanů a kloub se tím pádem stává náchylnější k onemocnění a traumatu.
Jako chondroprotektiva jsou označovány látky jako:
Chondroitin sulfát (CS): Chondroitin sulfát je důležitou součástí kloubní chrupavky. Váže velké množství vody, čímž hydratuje chrupavku, podporuje vznik proteoglykanů a redukuje kolagenolytickou aktivitu. Podávání chondroitinu vede ke zpomalení destruktivních změn chrupavky, mírní bolesti kloubů, zlepšuje pohyblivost a mírní i průběh zánětu kloubu.
Glukosamin sulfát (GS): Glukosamin hraje významnou roli v metabolismu chrupavky. Stimuluje buňky chrupavky (chondrocyty) k syntéze proteoglykanů (základních stavebních složek chrupavky) a je hlavním substrátem pro jejich vznik. Glukosamin je aktivně přijímán chrupavkou. Podávání glukosaminu zpomaluje rozvoj už vzniklých degenerativních změn chrupavky.
Kyselina hyaluronová: Kyselina hyaluronová se nachází především v pojivových tkáních, kde tvoří hlavní součást kloubní synoviální tekutiny. Čím vyšší je koncentrace kyseliny, tím lepší jsou viskoelastické vlastnosti chrupavky a dochází k jejich lepší výživě. Její podávání normalizuje vlastnosti kloubní synoviální tekutiny, působí proti degeneraci chrupavky a obnovuje její původní vlastnosti.
MSM: MSM je látka obsahující organicky vázanou síru, která působí na zpevnění vazů a šlach, potlačení zánětu a bolesti a na regeneraci a relaxaci svalů. Dále vykazuje silné antioxidační a jiné pozitivní účinky a je jedinečným zdrojem sirných sloučenin, které v organizmu pozitivně působí zejména v poškozené kloubní chrupavce.
Kolagen II. Typu: Kolagen II. typu je hlavní bílkovinou kloubní elastické chrupavky, kde zabezpečuje její pevnost, pružnost a odolnost. Nedostatek kolagenu v kloubu a chrupavce vede k poruchám hybnosti a postupným degenerativním změnám. Kolagen zabezpečuje pevnost a pružnost pojivových tkání.
Studie prokazují, že důležitá je kombinace látek glukosamin sulfátu a chondroitin sulfátu. Různí výrobci dále přidávají doplňkové složky a vitamíny, které podporují samoochranitelnost kloubu.
Jaký přípravek vybrat
Na trhu je na výběr celá řada chondroprotektivních produktů. Záleží na každém psovi a jeho majiteli, jaká forma mu vyhovuje. Některé výrobky se vyrábí ve formě tablet (např. Canvit Chondro Maxi pro psy), jiné jako prášek (např. Alavis Triple blend pro koně 700g), další jako žvýkací želé tablety (Geloren dog žvýkací gelové tablety 90 tbl) nebo také ve formě sirupu (Aptus Apto-Flex VET sirup). Někteří pejsci mohou mít z jednoho přípravku například gastrointestinální poruchy, které u použití jiné formy vymizí.
Důležité je vědět, zda chci svému zvířátku podávat látku jako prevenci nebo jako lék. Podle toho se přípravky dělí. Nejste-li si jisti, běžte si pro radu k veterináři.
Preventivně je vhodné podávat chondroprotektiva například u rostoucího štěněte velkého plemene nebo u stárnoucího psa, který ale nevykazuje žádné příznaky postižení pohybového aparátu, nebo u psa ve velké zátěži. Chondroprotektiva se takto doporučuje podávat jako preventivní kúru po dobu 3-4 měsíců. Účinným látkám relativně dlouho trvá, než se dostanou na své místo určení, ale zato tam i po vysazení dlouho zůstávají a působí.
Léčebně je vhodné podávat chondroprotektiva, jestliže je u zvířete diagnostikované onemocnění pohybového aparátu, vykazuje známky bolestivosti, jedná se o stárnoucí zvíře. V takovýchto případech se látky podávají už nepřerušovaně. Není ani na závadu po 3-4 měsících změnit podávaný preparát.