Čistíme zuby našich miláčků
Zubní hygienou u psů a u koček myslíme to stejné, co tento pojem znamená pro člověka. Takže hlavně a především čištění zubů. Pro mnoho lidí je směšná už ta představa, že si pes nechá čistit chrup. Pravdou je, že ne všichni psí jedinci, natož kočky, si tuto náročnou proceduru nechají líbit.
Proč vlastně čistit psovi/kočce chrup?
Důvodem k čištění zubů bývá nadměrná tvorba zubního kamene spojená s následným zápachem z tlamičky. Dříve nebo později pak následuje zánět dásní kolem takto postižených zubů. U malých a středních plemen psů se setkáváme s tvorbou zubního kamene velmi často, např. u Yorkšírského teriéra, Maltézského psíka aj. Samozřejmě, ne všichni jedinci příslušných plemen trpí tímto problémem.
U koček se s tvorbou zubního kamene setkáváme na rozdíl od psů hlavně na stoličkách, na dobře viditelných špičácích kámen často nevidíme. U psů je jeho rozložení různé. Někdy se kámen ukládá na špičácích, někdy na stoličkách, jindy na všech zubech.
Dutina ústní je bránou do celého organismu. Jestliže dochází k nadměrné tvorbě zubního kamene, začínají se na těchto místech množit bakterie, které způsobují zápach z dutiny ústní a následně pak tyto bakterie přechází na dásně, kde způsobují zánět. Jak zubní kámen obaluje základny zubů, pomaličku je obnažuje, až může postupem času obnažit krčky zubů. Dále kazí chrup a je živnou půdou pro bakterie. Při takto postiženém chrupu, se zvyšuje riziko proniknutí infekce do srdce a celého organismu.
Majitel si často všimne zápachu z tlamičky, případně je na tvořící se zubní kámen upozorněn třeba při každoročních preventivních prohlídkách u veterinárního lékaře.
Jak se zbavit zubního kamene?
Existuje několik druhů zubního kamene. Některý typ jde snadno manuálně odstranit, jiný ne. Jestliže je kolem zubů na dásních již zánět, je třeba zubní kámen odstranit na veterinárním pracovišti, zánět vyléčit a poté zabránit jeho opětovné tvorbě. Je řada přípravků, které jsou vyvinuty pro tyto účely. Jedná se například o přípravek PlaqueOff Animal pro psy a kočky. Tento přípravek je přidáván do psího krmiva a mimo jiné obsahuje také účinné mořské řasy, které zabraňují opětovnému vzniku plaku a zápachu. Existují ústní vody pro psy, které se přidávají do misky s pitnou vodou. Někdy jsou účinné i tzv. kousací tyčinky a plátky, které psovi odstraní zubní kámen při jejich kousání, a zároveň si na nich váš pejsek opravdu pochutná. Řadí se mezi ně např. PlaqueOff dental bites, Orozyme enzymatické plátky nebo Denta stix. Dále jsou na trhu také k dostání speciální žvýkací hračky na čištění zubů, případně veterinární dieta, která by měla zajišťovat čištění zubů během příjmu krmiva, např. Hill's Canine T/D dry. Každému vyhovuje a pomáhá něco jiného. Každopádně studie prokazují, že jedinou opravdu účinnou prevencí opětovného vzniku zubního kamene je správné každodenní čištění chrupu.
Čím čistit pejskovi/kočičce chrup?
Je nutné si opatřit speciální zubní pastu pro psy a kočky. Tyto zubní pasty mohou zvířátka při čištění polykat a navíc jim často i moc chutnají. Vyrábí se v různých příchutích (kuřecí, rybí). Mají i speciální složení, které napomáhá narušení struktury zubního kamene.
Kromě správné pasty potřebuji i zubní kartáček. Velikost kartáčku by měla být přizpůsobena velikosti psa. Existují kartáčky s rukojetí, jako se vyrábí pro lidi, velmi oblíbené jsou také tzv. kartáčky na prst. S těmito kartáčky přesně víme, kde zuby psovi, či kočce čistíme a dochází k minimální traumatizaci dutiny ústní. Doporučuji kartáčky na prst se štětinkami.
Jak už bylo zmíněno výše, aby čištění bylo efektivní, mělo by se stát každodenním rituálem. A z tohoto důvodu by čištění zubů neměl váš mazlíček nenávidět, či dokonce z něj mít strach. Když začínáme s čištěním, ať už v jakémkoli věku psa, snažme se to pojmout jako hru. Necháme pejskovi nejdříve ochutnat pastu a potom pomalu začínáme čistit. Po skončení procedury nezapomeneme psa pochválit.
Sama ze zkušenosti vím, že čištění chrupu psa, natož kočky, je pro majitele často velmi náročné. Proto přeji hodně štěstí a trpělivosti!